ELEKTROSTIMULACIJA     Kongresi       Aritmije pacing 2009

ARITMIJE / PACING 2009

Pacing 2009

Brdo pri Kranju, 10. oktober 2009

Luka Lipar

V okolju čudovitega renesančnega dvorca je v kongresnem centru na Brdu pri Kranju na deževno soboto, 10. oktobra, potekalo drugo znanstveno-strokovno srečanje o elektrostimulaciji srca in motnjah srčnega ritma z mednarodno udeležbo. Prof. dr. Igor Zupan je po dveh letih in pol ponovno zbral vrhunske strokovnjake (kardiologe, pediatre-kardiologe in kardiovaskularne kirurge iz celotne Slovenije), ki so več kot 250 udeležencem postregli z novostmi s področja elektrostimulacije srca in motenj srčnega ritma.

Tokratno srečanje sta dodatno obogatila predavatelja z dveh svetovno priznanih klinik – Luis R. Scott, predstojnik Divizije za kardiologijo in direktor Oddelka za aritmologijo in elektrostimulacijo Klinike Mayo v Arizoni, ZDA, ter Andreas Goette, predstojnik Oddelka za intenzivno interno medicino Univerzitetnega kliničnega centra Magdeburg, Nemčija.

Predavanja so bila razdeljena v tri sklope: resinhronizacijsko zdravljenje (CRT), srčni spodbujevalniki ter vsadni kardioverter/defibrilatorji (ICD) in atrijska fibrilacija.
Resinhronizacijsko zdravljenje z vsaditvijo biventrikularnega srčnega spodbujevalnika je uveljavljen način zdravljenja bolnikov z napredovalim srčnim popuščanjem (NYHA III ali IV, izstisni delež levega prekata ≤ 35 %) in širokimi kompleksi QRS (≥ 120 ms). Sklop predavanj je odprl dr. Scott, ki je povzel glavne študije s področja CRT in predstavil trenutne prednosti in slabosti tega vse bolj razširjenega načina zdravljenja. Dr. Zupan je predstavil zadnje študije, ki širijo indikacije za CRT na bolnike v nižjih NYHA funkcijskih razredih, govoril je o CRT pri bolnikih z atrijsko fibrilacijo, prikazal pa je tudi statistiko bolnikov s CRT v UKC Ljubljana. Dr. Geršak je predstavil vlogo kardiovaskularnih kirurgov pri CRT z minimalno invazivnimi postopki. Pomen ehokardiografije pri CRT je poudarila dr. Frljakova, dr. Lipar pa je predstavil problematiko CRT pri bolnikih, ki že imajo "klasični" srčni spodbujevalnik.

V vsakdanji praksi se vse več zdravnikov srečuje z bolniki, ki imajo vsajen srčni spodbujevalnik ali ICD, zato postaja poznavanje osnovnih principov srčnega spodbujanja vitalnega pomena za slehernega zdravnika. Drugi sklop se je pričel s predavanjem dr. Rakovca, ki je razložil slabosti desinhronizacije, ki je posledica prepogoste prekatne stimulacije, in predstavil novejše srčne spodbujevalnike, ki zmorejo minimizirati stimulacijo v desnem prekatu. Dr. Kamenik je govoril o vlogi atrijskega načina spodbujanja pri bolezni sinusnega vozla, s katerim se izognemo nepotrebni desinhronizaciji. Njegov kolega iz UKC Maribor dr. Pehnec nam je prikazal osnove ambulantne kontrole srčnega spodbujevalnika. Dr. Česnova se je dotaknila možnosti telemetrijskega nadzora delovanja srčnih spodbujevalnikov in ICD v pediatrični populaciji. Dr. Berden pa je predstavil prvi nedavno izdelan srčni spodbujevalnik, ki bolnikom omogoča nemotene magnetno-resonančno preiskave (MRI), hkrati pa poudaril, da je MRI pod določenimi pogoji in v nujnih primerih mogoč tudi pri bolnikih z običajnim srčnim spodbujevalnikom.

Atrijska fibrilacija (AF) predstavlja najpogostejšo trajno aritmijo in je vodilni vzrok hospitalizacije med vsemi aritmijami. Zadnja dognanja s področja molekularnih osnov AF je predstavil dr. Goette. Dr. Zupan je pripravil pregled najnovejših spoznanj pri zdravljenju AF. Veliko si obetamo od novega aritmika iz skupine III dronedarona, ki bi lahko uspešno zamenjal amiodaron.

Novosti pri antikoagulacijski zaščiti bolnikov z AF je predstavila Dr. Venetova. Tudi na tem področju se v prihodnosti obeta novost v obliki dabigatrana, ki bi utegnil nadomestiti varfarin. O vse bolj razširjenem zdravljenju perzistentne AF z radiofrekvenčno ablacijo je spregovoril dr. Vokač, dr. Pernat pa je predstavil pomen nadzora uspešnosti zdravljenja AF z vsaditvijo majhne naprave »implantable loop recorderja« (v velikosti USB ključa), ki je sposobna dologotrajnega sledenja srčnemu ritmu. V zadnjem »interaktivnem« delu predavanj sta dr. Scott in dr. Rakovec predstavila zanimive in zagonetne EKG zapise iz svojih bogatih kliničnih izkušenj. Sodelujoči del publike si je prislužil tudi praktične nagrade, vsi pa smo ugotavljali, da imamo še precejšnje rezerve v svojem elektrokardiografskem znanju.

Potekala sta še dva satelitska simpozija – dr. Rakovec je predstavil najnovejše podanalize študije BEAUTIFUL, ki kažejo na učinkovitost ivabradina pri bolnikih z angino pektoris. Drugi satelitski simpozij pa je popestril vedno izvirni dr. Gričar, ki je prikazal preteklost, sedanjost in prihodnost na področju žilnih opornic na čelu z revolucionarnimi razgradljivimi opornicami.
Aritmologija s pomočjo elektrostimulacije srca pridobiva vedno večjo težo znotraj kardiologije, odpirajo se številne nove možnosti, ki bolnikom izboljšujejo kvaliteto življenja in povečujejo njihovo preživetje. Veseli nas, da številna udeležba na letošnjem kot tudi na predlanskem srečanju potrjuje veliko zanimanje zdravnikov, medicinskih sester, tehnikov in študentov medicine za to razvijajočo se vejo medicine. Torej – nasvidenje na Brdu v letu 2011!


Predavanja so potekala v kongresni dvorani Grandis, ki je bila središče slovenskega predsedovanja Evropski uniji v letu 2008.



Predsednik organizacijskega odbora prof. dr. Igor Zupan in predstojnik Divizije za kardiologijo in direktor Oddelka za aritmologijo in elektrostimulacijo Klinike Mayo v Arizoni, ZDA, dr. Luis R. Scott.



Knjiga povzetkov

Na vrh