STRUKTURNE BOLEZNI SRCA     Za zdravnike

Strukturne bolezni srca

Uvod

Strukturne bolezni srca predstavljajo velik del srčnih bolezni in vedno večji zdravstveni problem pri nas in po svetu. Za bolnike s strukturno boleznijo srca, je ključnega pomena, da je njihova bolezen zgodaj prepoznana tako s strani bolnika, kot strani osebnega zdravnika, ki je v večini primerov prvi stik bolnika z zdravstvenim sistemom. Zgodnja prepoznava omogoča učinkovito in pravočasno zdravljenje. Pomembno pa je tudi sledenje bolnikov, tako tistih, pri katerih je bil že opravljen poseg zaradi strukturne bolezni srca ali tistih, pri katerih za časa obravnave strukturne bolezni srca le-te še ni potrebno zdraviti z operativnim ali perkutanim posegom. Sledenje je pomembno tako s strani osebnih zdravnikov, ki take bolnike ozaveščajo in jih najbolje poznajo, kot s strani kardiologov in kardiovaskularnih kirurgov, ki jim nudijo specifično zdravljenje. Le s povezanim timskim delom tako na primarni, sekundarni kot na terciarni ravni lahko zagotovimo najboljše zdravljenje za bolnike s strukturno boleznijo srca.

Literatura s katero boste prejeli večino podatkov o strukturnih boleznih srca:



Kateri zdravniki se v UKC Ljubljana ukvarjajo s strukturnimi boleznimi srca?

V UKC Ljubljani se s strukturnimi boleznimi srca ukvarjajo predvsem zdravniki specialisti stalno zaposleni na oddelku B v 7. nadstropju UKC Ljubljana, ki je del KO za kardiologijo.

Prirojene strukturne bolezni srca:

• Prof. dr. Mirta Koželj, dr.med. (predstojnica KO za kardiologijo)
• Asist. Dr. Katja Prokšelj, dr.med.

Pridobljene strukturne bolezni srca:

• Prof. dr. Matjaž Bunc, dr.med. (vodja oddelka)
• Jana Ambrožič, dr.med.
• Janez Toplišek, dr.med.
• Simon Terseglav, dr.med.

Novosti v zdravljenju strukturnih bolezni srca

Perkutano zdravljenje degenerativne kalcinirajoče aortne stenoze (DKAS):

DKAS praviloma s starostjo napreduje, zato se simptomi in znaki aortne stenoze s časom stopnjujejo, kar kmalu vodi v srčno popuščanje ali nenadno srčno smrt. Povprečno preživetje po nastopu simptomov je 2 leti z velikim tveganjem za nenadno srčno smrt. Ker je večina bolnikov z DKAS starejših od 70 let in imajo številna pridružena obolenja, predstavlja kirurška zamenjava aortne zaklopke, ki je zlati standard zdravljenja aortne stenoze, za njih veliko tveganje. Tako je po do sedaj opravljenih raziskavah bilo zavrnjenih od operativnega posega do 1/3 bolnikov z DKAS. Zdravljenje aortne stenoze z zdravili je neučinkovito, saj morda in le prehodno izboljša simptome, ne odpravi pa vzroka bolezni. Smrtnost zaradi kirurške zamenjave aortne zaklopke po zadnjih podatkih znaša pri nizko rizičnih bolnikih 3-5% do 5-15% pri visoko rizičnih starostnikih. Zato se je pojavila potreba po novem načinu zdravljenju aortnih stenoz pri starostnikih.
Prva alternativa kirurškemu zdravljenju aortne stenoze, pri bolnikih zavrnjenih od operativnega zdravljenja, je bila balonska aortna valvuloplastika (BAV). Kljub začetnemu navdušenju, se je kasneje izkazalo, da posegi niso dali ravno spodbudnih rezultatov, saj je bilo povečanje aortnega ustja po posegu relativno majhno in s tem tudi klinično izboljšanje bolnikov, kmalu po posegu pa je prišlo do restenoz. Tako je navdušenje nad BAV kmalu minilo, a ne popolnoma izginilo. Z izboljšanjem tehnike BAV in boljšimi inštrumenti jo še danes uporabljamo v določenih primerih, a večinoma ne kot dokončni način zdravljenja aortne stenoze. Razvila se je tudi tehnika, s katero se podaljša čas od opravljene BAV do pojava restenoze s ciljnim obsevanjem področja aortne zaklopke z rentgenskimi žarki.
Zaradi neuspešnosti BAV in zgodnjih restenoz po posegu in potreb po ponovnih BAV, se je pojavila ideja o perkutani vstavitvi aortne zaklopke s stentom (TAVI). Prva taka zaklopka je bila Andersonova zaklopka, ki jo je leta 1993 vstavil prašiču. Sledil je dokaj hiter razvoj in v aprilu leta 2002 je Cribier v Franciji prvi, na perkutani način z uporabo transvenskega pristopa, uspešno vstavil aortno zaklopko pri človeku.
Trenutno se uporabljata predvsem dva načina perkutane zamenjave aortne zaklopke: transfemoralni in transapikalni način. Transfemoralno zamenjavo aortne zaklopke je pri nas domena interventnih kardiologov, med tem ko transapikalno zamenjavo aortne zaklopke opravijo kardiovaskularni kirurgi.

a) Transfemoralna vstavitev aortne zaklopke:

S kanilacijo femoralne arterije in pomočjo posebnih katetrov se retrogradno dostopi do nativne aortne zaklopke, se jo s pomočjo napihljivega balona razširi in na pozicijo nativne aortne zaklopke postavi novo aortno zaklopko s pomočjo posebnega aplikatorja.

b) Transapikalna vstavitev aortne zaklopke:

Z minimalno torakotomijo si prikažemo apeks levega prekata, ga kaniliramo, anterogradno dostopimo do nativne aortne zaklopke, jo s pomočjo napihljivega balona razširimo in na pozicijo nativne aortne zaklopke postavimo novo aortno zaklopko s pomočjo posebnega aplikatorja.
Za transfemoralni in transapikalni način zamenjave aortne zaklopke se uporablja umetna aortna zaklopka Edwards-Sapien (balonsko raztegljiva aortna zaklopka), med tem ko se samo-raztegljiva umetna aortna zaklopka Corvalve uporablja le pri pristopih preko žilja (femoralna arterija, axilarna arterija).
Do sedaj je bilo objavljenih veliko prospektivnih sledilnih raziskav, ki so dale predvsem podatke o uspešnosti posameznega perkutanega posega, zapletih, izboljšanju NYHA (New York Heart Association) funkcijskega razreda in preživetju, pred kratkim pa so bili objavljeni izsledki študije PARTNER (Placement of AoRTic TraNscathetER valves), ki je prvič primerjala perkutano zamenjavo aortne zaklopke z zdravljenjem aortne stenoze z zdravili in perkutano zamenjavo aortne zaklopke z zlatim standardom zdravljenja aortne steznoze – kirurško zamenjavo aortne zaklopke.

Izsledki raziskave PARTNER A

V to roko študije so bili zajeti bolniki s hudo degenerativno simptomatsko aortno stenozo z visokim operativnim tveganjem, ki niso bili zavrnjeni od klasične operativne zamenjave aortne zaklopke. Razdeljeni so bili v skupino, pri katerih je bila opravljena perkutana zamenjava aortne zaklopke (TAVI) in v skupino pri katerih je bila aortna zaklopka zamenjana s standardnim kirurški posegom.
Vsi opravljeni perkutani posegi (transapikalni in transfemoralni) so dali primerljive rezultate s kirurško zamenjavo aortne zaklopke (kirurško AVR) glede na celokupno umrljivost v 1 letu. Tako TAVI, kot kirurška AVR so spremljali pomembni a različni peri-proceduralni zapleti: Centralni nevrološki dogodki po 30 dneh in 1 letu ter žilni zapleti zaradi pristopa so bili bolj pogosti pri TAVI, kot pri kirurški AVR; Večje krvavitve in novonastala atrijska fibrilacija pa so bili bolj pogosti pri kirurški AVR, kot pri TAVI.
Izboljšanje simptomov srčnega popuščanja (NYHA razred in 6-min. test hoje) po 30 dneh je bilo večje v skupini s TAVI, in enako v obeh skupinah po 1 letu. UZ kazalci so pokazali nekoliko boljše izboljšanje ultrazvočni parametrov delovanja umetne aortne zaklopke pri TAVI kot pri kirurški AVR po 1 letu med tem ko se je paravalvularno puščanje na aortni zaklopki izkazal kot problem predvsem pri TAVI.
TAVI in kirurška AVR sta bila spoznana kot enakovredna načina zdravljenja pri tako visoko rizičnih bolnikih. Glede na možne peri-procedruralne zaplete, pa se bo v prihodnosti potrebno individulano odločanje kateri poseg je za posameznega bolnika najbolj primeren.

Izsledki raziskave PARTNER B

V to roko raziskave so bili vključeni bolniki s hudo simptomatsko aortno stenozo, ki so bili zavrnjeni od standardne kirurške AVR s strani 2 kardiovaskularnih kirurgov in kardiologa ali imeli predvideno 30-dnevno umrljivost 50% ali več. Bolniki so bili naključno razdeljeni v skupino, kjer so jim optimizirali zdravljenje z zdravili in v skupino, pri katerih je bila opravljena TAVI. Izsledki so pokazali, da optimalno zdravljenje z zdravili, z ali brez opravljene balonske dilatacije aortne zaklopke, ni izboljšalo preživetja, med tem ko je TAVI pomembno zmanjšala 1 letno smrtnost. Le 5 bolnikov je bilo potrebno zdraviti da so preprečili 1 smrt v 1 letu. TAVI je pomembno izboljšala NYHA funkcijski razred in UZ parametre na umetni aortni zaklopki, bilo pa je pričakovano več centralnih nevroloških dogodkov in žilnih zapletov ter krvavitev v primerjavi s skupino, ki je bila zdravljena le z zdravili, kljub temu da je bil pri njih kar v okoli 60% opravljen BAV. TAVI je s temi izsledki postala standard zdravljenja inoperabilnih bolnikov s hudo aortno stenozo.

Kateri bolniki so primerni za perkutano zamenjavo aortne zaklopke?

Trenutno še ni uporabnega točkovnega sistema, ki bi upošteval različne dejavnike, ki narekujejo uspešnost in bi pravilno napovedal tveganje bolnikov za TAVI. Poslužujemo se predvsem kirurških točkovnikov za oceno perioperativnega tveganja zamenjave aortne zaklopke kot so EURO score (European System for Cardiac Operative Risk Evaluation) ali STS score (The Society of Thoracic Surgeons). Prospektivne opazovalne študije in tudi prva randomizirana študija PARTNER pa so pokazale, da ti točkovniki ne opredelijo periproceduralnega tveganja teh bolnikov dovolj dobro. V prihodnje lahko pričakujemo nove modificirane točkovnike, ki bodo bolje opredelili tveganje bolnikov za TAVI. Za sedaj velja, da mora biti tveganje za kirurško zamenjavo aortne zaklopke tako veliko, da je bolnik bodisi s strani kardiovaskularnih kirurgov zavrnjen od operativnega zdravljenja aortne stenoze ali da je perioperativno tveganje tako visoko, da se kardiolog in kardiovaskularni kirurg dogovorita, da bi bilo bolje opraviti zamenjavo aortne zaklopke na perkutani način.
Pred načrtovanim TAVI je potrebno opraviti še nadaljnje preiskave o primernosti žilja in korena aorte ter aortnega obroča (CTA pelvičnega žilja, pazdušnega žilja in aorte). V kolikor je žilje preozko za prehod aplikatorja do mesta nativne aortne zaklopke, pride v poštev transapikalni TAVI z minimalno torakotomijo, katerega izvajajo kardiovaskularni kirurgi.

Kako kandidirati bolnika za perkutano zamenjavo aortne zaklopke?

Pred napotitvijo na perkutano zamenjavo aortne zaklopke je potrebna predstavitev bolnika/ce enemu od stalno zaposlenih zdravnikov na oddelku B UKC Ljubljana. Bolnika/co lahko napotite tudi na ambulantni pregled zdravnikom, ki so stalno zaposleni na oddelku B, na Polikliniko v UKC Ljubljana po predhodnem naročilu.
Pred TAVI mora vsak bolnik opraviti enake preglede kot za kirurško zamenjavo aortne zaklopke:

• Elektroliti, retenti, hemogram, CRP, PČ/INR, hepatogram, urin, (Sanford);
• RTG prsnega koša v dveh projekcijah;
• EKG;
• Določitev krvne skupine;
• UZ srca;
• UZ vratnega žilja (v primeru pomembnih stenoz na notranjih karotidnih arterijah še CTA vratnega žilja);
• Koronarografija;
• Ortopan in pregled pri maksilofacialnem kirurgu za izključitev vnetnih žarišč;
• Pregled pri otorinolaringologu za izključitev vnetnih žarišč;
• Za ženske je potreben še pregled pri ginekologu za izključitev vnetnih žarišč;

Na dodatne preglede, ki so še potrebni pred perkutanim posegom bodo bolniki napoteni iz ambulante zdravnikov, ki so stalno zaposleni na oddelku B ali bodo, če bo potrebno, sprejeti na kratko bolnišnično obravnavo na kardiološki oddelek, da bi opravili vse potrebne preiskave.

Kako poteka poseg TAVI?

Poseg poteka v splošni anesteziji v katetrskem laboratoriju, kjer so prisotni anesteziolog, interventni kardiolog, kardiolog vešč transezofagealnega ultrazvoka srca, radiološki tehnik, medicinski tehnik in po potrebi kardiovaskularni kirurg. Katera zdravila bolnik po perkutani zamenjavi aortne zaklopke potrebuje in kakšno mora biti sledenje?
Smernic za antiagregacijsko ali antikoagulacijsko zdravljenje po TAVI še ni. Za sedaj prevladuje mnenje, da bolnik po TAVI potrebuje pol leta dvotirno antiagregacijsko zdravljenje z acetilsalicilno kislino (100 mg/dan) in klopidogrelom (75 mg/dan), nato pa le trajno zdravljenje z acetilsalicilno kislino (100 mg/dan). V kolikor je bolnik že od prej na antikoagulantnem zdravljenju iz drugih razlogov, z antikoagulantnim zdravljenjem po posegu nadaljujemo, bolnik pa pol leta poleg antikoagulantnega zdravljenja prejema še acetilsalicilno kislino (100 mg/dan), nato pa jo ukinemo in nadaljujemo le z antikoagulantnim zdravljenjem.
Sledenje bolnikov/c po TAVI poteka v ambulanti na polikliniki UKC Ljubljana. Prva kontrola po posegu je predvidena približno v roku 6 mesecev po posegu (običajno prejme datum ambulantne kontrole bolnik/ica že ob odpustu iz bolnišnice), nato pa bo bolnik/ca naročen/a na nadaljnje redne kontrole po presoji lečečega kardiologa.

2. Perkutano zdravljenje mitralne insuficience

Huda mitralna regurgitacija (MR) vodi v progresivno slabšanje delovanja levega prekata kljub optimalnemu zdravljenju z zdravili. Brez poprave mitralne zaklopke umre okrog 5% ljudi s hudo MR v enem letu. Ker je veliko bolnikov s hudo MR obremenjenih še s pridruženimi obolenji, je tveganje za operativno zdravljenje mitralne zaklopke zelo veliko. Zato so razvili in razvijajo različne metode perkutane poprave mitralne zaklopke, med katerimi je trenutno najbolj priznana poprava mitralne zaklopke z MitraClip sistemom (Abbott Vascular). Ta sistem so razvili po analogiji kirurške tehnike, ki jo je razvil kirurg Otavio Alfieri, ki je s pomočjo kirurškega šiva spojil srednji del sprednjega in zadnjega lističa mitralne zaklopke in tako naredil mitralno zaklopko z dvojnim ustjem. S tem je dosegel boljšo koaptacijo lističev mitralne zaklopke, ne da bi prizadel delovanje subvalvularnega aparata.
Metoda perkutane poprave MR poteka na anterograden način preko femoralne vene s pomočjo posebnega aplikatorja, ki ga preko spodnje votle vene pripeljemo do desnega atrija. Sledi transseptalna punkcija interatrijskega septuma in vstop v levi atrij ter nato preko mitralne zaklopke v levi ventrikel, kjer poteka nato optimalno pozicioniranje s pomočjo transezofagealnega ultrazvoka na sredino obeh lističev mitralne zaklopke.
Opravljena je bila že prva prospektivna randomizirana raziskava, ki je primerjala kirurško popravo MR s perkutano popravo MR s pomočjo MitraClip-a EVEREST II (Endovascular Valve Edge-to-Edge REpair Study (EVEREST II) Randomized Clinical Trial). Vključeni so bili simptomatski bolniki s 3+ ali 4+ kronično MR s centralnim curkom regurgitacije, iztisnim deležem levega prekata večjim kot 25% in EDD (končni diastolni premer levega prekata) 5,5 cm ali manj. Tisti bolniki ki so bili asimptomatski, so morali zadostovati vsaj enemu od naštetih kriterijev: 1.) Iztisni delež levega prekata med 25 in 60%, 2.) EDD med 4,0 in 5,5 cm, 3.) novonastala atrijska fibrilacija, 4.) pljučna hipertenzija; Bolniki so bili nato razvrščeni v skupino, kateri je bila MR popravljena na perkutani način in v skupino za kirurško popravo MR v razmerju 2:1. Vključenih je bilo 279 bolnikov, sledenje je potekalo 12 mesecev. Izsledki raziskave so pokazali, da je sicer kirurška poprava MR bolj efektivna kar se tiče rezidualne MR po posegu kot perkutana MR, a je perkutani poseg bolj varen in da primerljive rezultate kliničnega izboljšanja s kirurško popravo mitralne regurgitacije po 12 mesecih sledenja. V prihodnje pa bodo sledili še dolgoročnejši rezultati omenjene študije.
Trenutno v Sloveniji še ne moremo ponuditi omenjenega zdravljenja hude MR, potekajo pa pogovori o uvedbi perkutanega načina poprave hude MR tudi pri nas, tako da le-to lahko pričakujemo v kratkem.

Strokovna srečanja in izobraževanja

Slovenska
6. POSVET O KRONIČNI BOLEZNI SRCA Z MEDNARODNO UDELEŽBO: AORTNA STENOZA Organizator: Društvo za izobraževanje in raziskovanje v medicini
Organizacijski odbor simpozija: Iztok Gradecki, Matjaž Bunc, Boris Krajačič, Janez Toplišek, Bojan Vrtovec, Nusret Čobo.
Naslov šestega posveta: Aortna stenoza
Datum posveta: sobota, 16. april 2011
Mesto posveta: Kulturni center Janeza Trdine, Novi trg 5, 8000 Novo mesto

• Tuja
Literatura strokovnih srečanj in objave
• BS-ID: 158258. COBISS-ID: 28685017.
Kogoj P, Ažman-Juvan K, Mušič Š, Ambrožič J, Kontestabile B, Zorman D, Bunc M.
Balloon aortic valvuloplasty as a bridge to aortic valve replacement ni patients who require urgent non-cardiac surgery.
Slov Kardiol 2011; 8(1-2):45-8.
• BS-ID: 157314. COBISS-ID: 28353753.
Kogoj P, Ambrožič J, Bunc M.
Perkutana balonska dilatacija aortne zaklopke.
In: Bunc M, Gradecki I, editors. Aortna stenoza: kronična bolezen srca: izbrana poglavja. 6. posvet o kronični bolezni srca z mednarodno udeležbo; 2011 apr 16; Novo mesto. Novo mesto: Društvo za izobraževanje in raziskovanje v medicini, 2011; 39-46.
• BS-ID: 157303. COBISS-ID: 28351449.
Kogoj P, Ambrožič J, Zorman D, Bunc M.
Percutaneous coronary intervention and balloon aortic valvuloplasty in severe aortic stenosis and coronary artery disease in elderly.
Int J Cardiol 2011; (Suppl 2):S65.
• BS-ID: 155806. COBISS-ID: 27992025.
Bunc M, Kogoj P.
Sodobna obravnava stenoze aortne zaklopke pri starostnikih.
In: Fras Z, Poredoš P, editors. Zbornik prispevkov 52. Tavčarjevi dnevi; 2010 nov 4-6; Portorož. V Ljubljani: Medicinska fakulteta, Katedra za interno medicino, 2010; 309-16.
• BS-ID: 152080. COBISS-ID: 27158233.
Cerar A, Kogoj P, Ažman-Juvan K, Mušič Š, Terseglav S, Bunc M.
Balonska dilatacija aortne stenoze - primer urgentnega posega.
In: Gričar M, Vajd R, editors. Urgentna medicina: izbrana poglavja 2010. Zbornik 17. mednarodni simpozij o urgentni medicini; 2010 jun 9-12; Portorož. Ljubljana: Slovensko združenje za urgentno medicino, 2010; 235-8.
• BS-ID: 152037. COBISS-ID: 27149017.
Kogoj P, Ažman-Juvan K, Mušič Š, Ambrožič J, Kontestabile B, Zorman D, Bunc M.
Učinek balonske dilatacije na stenozo aortne zaklopke starostnika.
In: Fras Z, Kenda MF, editors. 28. Radenski dnevi. Program in zbornik prispevkov Redno letno znanstveno-strokovno srečanje Združenja kardiologov Slovenije z mednarodno udeležbo; 2010 maj 21-22; Radenci. Ljubljana: Združenje kardiologov Slovenije, 2010; 62-6.
• BS-ID: 151945. COBISS-ID: 27180761.
Bunc M, Kogoj P.
Kaj lahko pričakujemo od študije RADAR-SLO?.
Slov Pediatr 2010; 7(1):68-9.
• BS-ID: 149922. COBISS-ID: 26696665.
Bunc M, Kogoj P, Mušič P, Šušteršič M.
Zdravljenje stenoze aortne zaklopke z balonsko dilatacijo.
In: Kvas A, editor. Zbornik predavanj Pravno-etične dileme - izziv za profesijo zdravstvene nege; 2009 nov 13; Velenje. Ljubljana: Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic, 2009; 11-7.
• BS-ID: 148721. COBISS-ID: 26441433.
Kogoj P, Bunc M.
Perkutano balonsko širjenje aortne zaklopke - pozabljen poseg.
Slov Kardiol 2009; 6(1):14-8.
• BS-ID: 148139. COBISS-ID: 26329561.
Kogoj P, Ambrožič J, Bunc M.
Zdravljenje stenoze aortne zaklopke z balonsko dilatacijo.
In: Križman I, editor. Zbornik predavanj 3. kongres Združenja internistov Slovenije; 2009 sep 25-26; Ljubljana. Ljubljana: Združenje internistov SZD, 2009; 139-44.
• BS-ID: 157315. COBISS-ID: 28355289.
Bunc M, Šušteršič M.
Perkutana zamenjava aortne zaklopke.
In: Bunc M, Gradecki I, editors. Aortna stenoza: kronična bolezen srca: izbrana poglavja. 6. posvet o kronični bolezni srca z mednarodno udeležbo; 2011 apr 16; Novo mesto. Novo mesto: Društvo za izobraževanje in raziskovanje v medicini, 2011; 47-54.
• BS-ID: 146447. COBISS-ID: 26023641.
Šušteršič M, Bunc M.
Perkutana zamenjava aortne zaklopke: nov način zdravljenja aortne stenoze.
Med Razgl 2009; 48(3):233-41.

Na vrh